Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Skenery

Jak vybrat skener?

Před výběrem skeneru je třeba si určit několik základních kritérií, podle kterých se budeme při výběru řídit. Mezi tyto kritéria patří: druh skeneru, požadované rozlišení, příslušenství, rychlost skenování apod.

Rychlé odkazy
Rychlé skenery
Skenery s adaptérem diapozitivy
Skenery s automatickým podavačem

Odkazy na prověřené výrobce: Canon, Hewlett-Packard, Epson

 

Jaký druh skeneru zvolit?

K tomu abychom vybrali správný druh skeneru je nezbytné určit k jakým účelům budeme skener potřebovat, jestli potřebujeme jeho mobilitu a kolik na něj máme místa. Po zodpovězení těchto otázek můžeme vybírat ze skenerů ručních, protahovacích, plošných, skenerů na diapozitivy a skenerů bubnových.

 

Jaké zvolit rozlišení?

Obecně lze říci že čím vyšší má skener rozlišení, tím kvalitnější bude získaný obraz v počítači. Naprosté většině domácích i kancelářských uživatelů bude pro zpracování grafických i textových předloh dostačovat rozlišení 1200 x 2400 dpi, které dnes nabízí většina modelů. Standard se posouvá stále vzhůru a dnes můžeme říci, že  standard je na úrovni rozlišení 4800 x 9600 dpi.

 

Jak je to s rychlostí skenování?

Většina dnešních přístrojů snímá předlohu o velikosti formátu A4 v rozmezí 20-30 sekund. Před vlastním snímáním je však obvykle nutné podle náhledu dokumentu nastavit oblast snímání a korekce - náhled skener zvládne zhruba za polovinu uvedené doby. Pokud plánujete skenovat desítky stran denně, velkým pomocníkem vám bude rychlý skener s rychlým rozhraním (např. Canon DR1210C), který zabírá na stole sice více místa, ale s předlohou formátu A4 je hotov za 10 vteřin a to z podavače originálů.

 

OCR, co nám tato funkce přináší?

OCR je softwarová funkce, která nám umožňuje převod naskenovaných dokumentů do textové podoby. Podle mě se jedná o jednu z nejužitečnějších funkcí skeneru a před koupí  se informujte o programovém vybavení jednotlivých skenerů, zda tuto funkci podporují.

 

Jaké další funkce nám skenery nabízejí ?

Moderní skenery již neslouží pouze na obyčejné skenování a nabízejí nám další užitečné funkce. Jak již bylo napsáno výše mezi tyto další funkce patří OCR, možnost skenování diapozitivů a automatický podavač.

 

Závěr

Z informací napsaných výše tedy pamatujme, že je důležité určit si jaký druh skeneru budeme potřebovat a jaké další vlastnosti od něj budeme potřebovat. Jestliže si tyto otázky vyjasníme, nic nám již nebrání v tom vybrat si z široké nabídky jednotlivých výrobků.

 


 

Vybrat skener podle parametrů

 

Porovnat skenery